Rak - Golfový lakeť

Rak je ako čas. Vlečie sa pomaly dopredu, občas sa akoby zastaví a znenazdajky uteká ... Dopredu ? Rak predsa lezie iba dozadu ! Naozaj? Abraka dabraka ! A máme tu ďalší čarovný mýtus o pohybe a klasický prípad deformácie informácie. Vznikol asi preto, že ľudia vidia spravidla iba vyľakaného raka na ústupe. Raci vtedy naozaj cúvajú dozadu, je to dôstojný a čestný ústup čelom k nepriateľovi. Inak sa tento obojživelník prirodzene pohybuje smerom vpred a iba v prípade náhleho ohrozenia zaradí spiatočku ...

Dajme si teda čelom vpred a vycúvajme do minulého blogu. Dominoval v ňom golfový mág Nick Faldo ( narodený v znamení Raka 18.7.1957 ) a jeho skvelá technika. Odborníci spočítali, že počas golfového švihu sa dá urobiť až dvesto rôznych chýb. Z hľadiska biomechaniky sa jedná o systém dvoch pák. Jednou pákou je palica, kým druhou je ľavá horná končatina. Kĺbom týchto dvoch pák je zápästie. Najväčie tajomstvo golfového švihu spočíva v tom, ako týmto pákovým systémom čo najrýchlejšie rotovať trup v šikmej rovine švihu a pritom perfektne trafiť loptičku. Na prvý pohľad je golf pomerne nenápadný šport, ani ryba ani rak. Je preto prekvapujúce, že sa dostáva v štatistikách poškodení a úrazov na popredné miesta. Súvisí to s enormným nárastom jeho popularity. Len čo sa vplyvom Golfského prúdu vyčasí, prúdia golfoví nadšenci na svoje ihriská ako starodávni bojovníci. Pribúda naverbovaných dobrovoľníkov, ktorí často ani netušia do čoho idú. Najčastejšie postihnutým segmentom je drieková chrbtica a hneď za ňou obávaná bolesť na vnútornej strane paže, takzvaný golfový lakeť.

Golfový lakeť sa vyskytuje až u tretiny amatérov, kým u profesionálov je percento oveľa nižšie. Je to zapríčinené podcenením situácie, nesprávnou technikou a slabou tréningovou prípravou začiatočníkov. Odborníci vedia, že na rozdiel od tenisového lakťa sa jedná v tomto prípade o preťaženie skupiny ohýbačov ruky a rotátorov predlaktia v mieste ich spoločného odstupu na vnútornej strane lakťa. Ľudový názov je odvodený zo skutočnosti, že sa často vyskytuje na dominantnej ruke u golfových hráčov. Boli časy, keď sme si golf nemohli dovoliť, ale diagnózu sme si dovoliť mohli. Do našich ambulancií prichádzali údržbári a víkendoví remeselníci, ktorí si stereotypnou kombináciou flexie a supinácie zapríčinili ten istý bolestivý syndróm. A liečba bola komplikovaná, vtedy sme nemali červený Flexbar ktorý sa úspešne používa v liečbe tak golfového ako i tenisového lakťa. A pozor, o slovo sa hlásia vrhači oštepov! V odbornej literatúre sa dočítate, že sa jedná vlastne o oštepársky lakeť. Vzpierači nezaostávajú - časť literatúry popisuje to isté ako vzpieračský lakeť. A iné pramene zasa hovoria o bejzbalovom lakti. Koniec koncov, pacientovi je to celkom jedno, pretože bolesť je stále tá istá. Kto neverí, nech ručne zaskrutkuje 100 šraubov! Aký to bude v tomto prípade lakeť ? Prorok Rak by povedal, že určite bolestivý!

Mnohí túžia po pohybe, ale odmietajú nad ním premýšľať. A keď sa zákonite dostaví bolesť, naivne vyžadujú okamžitú úľavu a nastolenie pôvodného poriadku. Ale nie na všetko stačia ostré lakte ...

 

Julo-Kazimir-foto

MUDr. Július Kazimír
Ortopéd a rehabilitačný lekár
 
Špecializuje sa na diagnostiku, prevenciu a liečbu porúch pohybového aparátu a chrbtice. V roku 2010 realizoval vlastný projekt FLOWIN DANCE s Wikky & Lilly a pre zahraničný a domáci trh vyprodukoval unikátne DVD: FLOWIN FIT & DANCE.
 
 
Chcete sa dozvedieť viac? Sledujte nás na Facebooku alebo si prezrite 100 % originálne medicínske rehabilitačné pomôcky v eshope Layla.