2400 okien

A každé iné! Iné tvarom, rozmermi, farbou rámov, parapetmi, členením, naklopením, umiestnením či polohou. Tri okná sú však rovnaké a skúste ich hľadať vo fantazmagorickom areáli hotelového komplexu rakúskych termálnych kúpeľov Rogner Bad Blumau. Nepoznám nikoho, komu by sa to podarilo!

2400-okien-fitlopta-2

Nepriateľ rovnej čiary

 
Bol, nie je, kontroverzný avantgardný rakúsky umelec s nezapamätateľným menom Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser. To meno si vymyslel sám. Celý život provokoval názormi, postojmi i dielom. Vyhlásil vojnu racionálnej pravouhlej architektúre a tvrdil, že príroda nepozná rovnú čiaru. V kontexte tejto filozofie tvoril, maľoval a navrhoval chaotickú architektúru plnú pestrých prírodných farieb, špirál, stĺpov, klenieb, zaoblení a najrôznejších krivoľakostí. Hundertwasser navrhol umelecký dizajn najrôznejších stavieb v Rakúsku i vo svete. Získal svetovú slávu a jeho život ukončila až zástava srdca počas plavby na Queen Elisabeth II v roku 2000. Príroda možno nepozná rovnú čiaru, ale smrť áno. Čiara na EKG bola celkom rovná…
 

Bad Blumau

 
V roku 1978 vŕtali ropní investori až do hĺbky 3000 m pri rakúskej obci Bad Blumau. Namiesto ropy vytryskol 100 stupňový horúci prameň s liečivými účinkami a tak namiesto ropnej rafinérie vznikol projekt termálnych kúpeľov s hotelovým komplexom a desiatkami plaveckých a termálnych bazénov. Zásluhou Hundertwassera sa štajerská obec stala jednou z najkontroverznejších wellness adries v celej Európe.
 
2400-okien-fitlopta-3
 

Organizovaný chaos

 
Z lietadla celý hotelový areál takmer nezbadáte, vidíte iba zelenú plochu, pretože strechy a terasy pokrývajú stromy a tráva. Zelená farba sa pre zmenu vôbec nenachádza v hotelovom komplexe, Hundertwasser tvrdil, že patrí iba prírode. Samotný hotelový a reštauračný areál sa podobá akémusi bizarnému leporelu rôznych tvarov a farieb. Niektoré bungalovy sa vynárajú z prírody priamo pred Vašimi zrakmi. Návštevník stráca veľmi rýchlo orientáciu a Hundertwasser sa s ním od začiatku hrá ako mačka s myšou.
 
Kto sa nenechá vyprovokovať, musí o chvíľu obdivovať empatiu a rafinovanosť autora. Nastavuje našej umŕtvenej civilizačnej istote živé zrkadlo prírody. Akonáhle sa stratia pravouhlé línie a štandardné orientačné body, začíname tápať a blúdiť. Keďže si nevšimnete detail, veľký nápis s menom hotela Vás dovedie rovno do garáže. Samotný hlavný vstup je totiž celkom nenápadný. Na toto nie je zvyknutý nikto, celkom sa to vymyká bežnej dohodnutej schéme. Vstupná hala s recepciou je zasa plná umeleckých artefaktov, moderných prvkov, reliéfov, mozaik a stĺpov. Stovky detailov interiéru zaútočia a rozhodia návštevníka aj proti jeho vôli. Krivoľaké chodby sa vlnia a pripomínajú lesný chodník, výzdoba stien je nečakaná a za každou zákrutou iná. Všetky cesty v tom labyrinte vedú k nádherným termálnym bazénom, ale musíte sa trochu potrápiť. A ak dostanete závrať, môžete objať niektorý z tých čudesných 330 stĺpov, ktoré reprezentujú stromy. Stĺpy nájdete aj v sprchách, nepravidelné obkladačky v kúpeľni a na WC tiež popierajú obvyklú geometriu. Na izbách však nečakajte internet ani obrazy. Podľa Hundertwassera je totiž najlepším obrazom okno…
 
2400-okien-fitlopta-4
 

Na čo je to dobré ?

Aby sme si uvedomili náš konzervativizmus. Aby sme sa naučili vnímať detail. Aby sme si uvedomili našu bezmocnosť, ak náhle nefunguje GPS. Aby sme prijímali výzvy k premýšľaniu, ktorých je tak málo. Aby sme sa obzreli za Bohyňou Vody, ktorá stráži celý areál a dumali, prečo sme si ju nevšimli pri príchode …
 
 
foto_july
 
MUDr. Július Kazimír - Ortopéd a rehabilitačný lekár
 
Špecializuje sa na diagnostiku, prevenciu a liečbu porúch pohybového aparátu a chrbtice. Propaguje pohybové a športové aktivity, vo voľnom čase píše, hrá golf a skladá vlastné folkové piesne.
 
Chcete sa dozvedieť viac? Sledujte nás na Facebooku alebo si prezrite 100 % originálne medicínske rehabilitačné pomôcky v eshope Layla.
 
 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie