Cvičila celý život

Alžbeta Bavorská, neskôr rakúska cisárovná a uhorská kráľovná známa pod prezývkou Sisi sa narodila na Štedrý deň v roku 1837. Pri narodení mala v ústach zázrak, mliečny zub,  čo bolo považované v tých časoch za osudové predurčenie. Sisi bola naozaj celý život iná, svoja, mala veľký cit pre umenie a prírodu, vyznávala pohyb a mala neustálu túžbu po slobode a voľnosti.

CisarovnaSisi

Cisárovná Sisi

Sisi neustále cestovala aby unikla nudnému manželovi, skostnatelému habsburskému dvoru a jeho strojeným manierom. Kamkoľvek prišla, okamžite zriadila telocvičňu so základným náradím a denne cvičila. Nepoznala fitloptu, nemohla využiť Reformer Allegro 2, neexistoval Blackroll a predsa sa stále držala vo vynikajúcej kondícii. Držala racionálne diéty, mala stále pás 50 cm a váhu 50 - 55 kg. Totálne predbehla dobu, ktorá pravidelnému cvičeniu nevenovala pozornosť a už vôbec nedokázala doceniť vplyv systematického cvičenia na telesnú zdatnosť a pohybový aparát.

Bad Gastein

Cisárovná často vyhľadávala Vilu Helenenburg v rakúskych kúpeľoch Bad Gastein, asi 100 km južne od Salzburgu. Čarokrásne historické mestečko je známe termálnymi kúpeľmi s liečivým množstvom radónu a divokou horskou riekou, ktorá sa rúti kaňonom a vytvára neuveriteľné vodopády. Nekonečný pohyb vody na pozadí burácajúcej zvukovej kulisy evokuje nespútanosť a slobodu, ktorá ako magnet priťahovala aj samotnú Sisi.

BadGastein

Hotel Helenenburg

Dnes je Vila Helenenburg útulný hotel s rovnakým menom a aj slovensky hovoriacim personálom. Má stále ten istý genius loci, pre ktorý si ho zamilovala aj cisárovná. Panaromatický pohľad do údolia vyráža dych. Okolité alpské štíty sa týčia až do výšky 2700 m. V komfortných priestoroch hotela môžete cvičiť, relaxovať, využívať termálne kúpele, alebo tráviť čas v knižnici s dobovými podobizňami Sisi. Ale hlavne sa môžete neustále venovať pohybu. Cvičenie, bicykle, prechádzky, turistika, plávanie, tenis,  golf, v zime lyžovanie ...Kto chce mať z pohybu radosť, kto chce reštartovať sám seba, kto chce naozaj nájsť nový zmysel života, má celkom reálnu šancu zažiť neobyvklý zážitok. A odmena ? Podľa legendy mu Sisi v noci zahrá na klavíri ...

Hýbme sa !

Sisi to mohla iba tušiť, my to už vieme! Pohyb je univerzálne poznávacie znamenie celého vesmíru. Všetko okolo nás i v nás je v neustálom pohybe. Pohyb sa odohráva v mikrosvete na úrovni atómov, molekúl, buniek, rovnako ako v makrosvete, od pohybu planét až po bežnú chôdzu, či púhe gesto. Pohyb existuje aj v medziľudských vzťahoch. Bez pohybu nie je život a kto sa ho dobrovoľne vzdá, nedopadne dobre...

 

Julo-Kazimir-foto
 
MUDr. Július Kazimír - Ortopéd a rehabilitačný lekár
 
Špecializuje sa na diagnostiku, prevenciu a liečbu porúch pohybového aparátu a chrbtice. Propaguje pohybové a športové aktivity. V roku 2001 bol autorom populárneho projektu FITLOPTY V ŠKOLE.