Jedna sekunda večnosti

" Raz za sto miliónov rokov priletí k vrcholu diamantovej hory orol aby si nabrúsil svoj zobák.

Až sa týmto spôsobom obrúsi hora do úrovne zeme

uplynie jedna sekunda večnosti "

 ( Stará severská sága ) 

Skutočným pánom sveta je čas, ale človek je pánom okamihu. Vstávame do upršaného rána, deň presedíme v slnkom prežiarenej kancelárii a večer sa ponáhľame zasneženou alejou domov. A v noci stojíme v úžase pod hviezdnou oblohou. V  nekonečnej hĺbke vesmíru tušíme ticho i pohyb, zákony i chaos, zámer i náhodu. Cítime, že raz dávno sa dali do pohybu veci, ktoré nemajú koniec a nemajú ani začiatok. Večnosť nám uniká, túžime po nej, ale nevieme si dobre predstaviť ani len tú jej jednu sekundu.

Antickí Gréci milovali pohyb a uvedomovali si jeho význam pre zdravý, harmonický rozvoj tela i mysle. Olympijské hry predstavujú skutočný festival pohybu a sú jedným z najcennejších odkazov helénskej kultúry modernej civilizácii. Grécka mytológia je plná života, plná nádherných, vášnivých a vzrušujúcich príbehov. Svoj obdiv k pohybu anonymní grécki veršotepci preniesli i na nebeskú oblohu. Dvanásť súhvezdí Zverokruhu znázorňuje dvanásť bájnych zvierat a bohov, ktorým boli prisúdené rôzne povahové vlastnosti.

My však vidíme ikony plné pohybu. V Kozorožcovi je to okamih premeny lesného boha, na Vodnárovi zaujme prúd tečúcej vody z džbánu, vzápätí očarí ladný pohyb Rýb, Baran sa trblieta pod zlatým rúnom, vzpína sa v aréne Býk, vinú sa k sebe Blíženci, sunie sa dozadu Rak, džungľa sa chveje s príchodom Leva, Panna sa cudne halí do obilia, osud klesá na miske Váh, Škorpión kýva žihadlom smrti a Strelec napína na tetive šíp...

Pohyb nás fascinuje a v znameniach Zverokruhu je pohyb v jeho kráse i pravde!

 
 
Julo-Kazimir-foto 
 
 
MUDr. Július Kazimír - Ortopéd a rehabilitačný lekár
 
Špecializuje sa na diagnostiku, prevenciu a liečbu porúch pohybového aparátu a chrbtice. Propaguje   pohybové a športové aktivity, vo voľnom čase píše, hrá golf a skladá vlastné folkové piesne.
 

Chcete sa dozvedieť viac? Sledujte nás na Facebooku alebo si prezrite 100 % originálne medicínske rehabilitačné pomôcky v eshope Layla.