Jedna sekunda večnosti

" Raz za sto miliónov rokov priletí k vrcholu diamantovej hory orol aby si nabrúsil svoj zobák.

Až sa týmto spôsobom obrúsi hora do úrovne zeme

uplynie jedna sekunda večnosti "

 ( Stará severská sága ) 

Skutočným pánom sveta je čas, ale človek je pánom okamihu. Vstávame do upršaného rána, deň presedíme v slnkom prežiarenej kancelárii a večer sa ponáhľame zasneženou alejou domov. A v noci stojíme v úžase pod hviezdnou oblohou. V  nekonečnej hĺbke vesmíru tušíme ticho i pohyb, zákony i chaos, zámer i náhodu. Cítime, že raz dávno sa dali do pohybu veci, ktoré nemajú koniec a nemajú ani začiatok. Večnosť nám uniká, túžime po nej, ale nevieme si dobre predstaviť ani len tú jej jednu sekundu.

Antickí Gréci milovali pohyb a uvedomovali si jeho význam pre zdravý, harmonický rozvoj tela i mysle. Olympijské hry predstavujú skutočný festival pohybu a sú jedným z najcennejších odkazov helénskej kultúry modernej civilizácii. Grécka mytológia je plná života, plná nádherných, vášnivých a vzrušujúcich príbehov. Svoj obdiv k pohybu anonymní grécki veršotepci preniesli i na nebeskú oblohu. Dvanásť súhvezdí Zverokruhu znázorňuje dvanásť bájnych zvierat a bohov, ktorým boli prisúdené rôzne povahové vlastnosti.

My však vidíme ikony plné pohybu. V Kozorožcovi je to okamih premeny lesného boha, na Vodnárovi zaujme prúd tečúcej vody z džbánu, vzápätí očarí ladný pohyb Rýb, Baran sa trblieta pod zlatým rúnom, vzpína sa v aréne Býk, vinú sa k sebe Blíženci, sunie sa dozadu Rak, džungľa sa chveje s príchodom Leva, Panna sa cudne halí do obilia, osud klesá na miske Váh, Škorpión kýva žihadlom smrti a Strelec napína na tetive šíp...

Pohyb nás fascinuje a v znameniach Zverokruhu je pohyb v jeho kráse i pravde!

 
 
Julo-Kazimir-foto 
 
 
MUDr. Július Kazimír - Ortopéd a rehabilitačný lekár
 
Špecializuje sa na diagnostiku, prevenciu a liečbu porúch pohybového aparátu a chrbtice. Propaguje   pohybové a športové aktivity, vo voľnom čase píše, hrá golf a skladá vlastné folkové piesne.
 

Chcete sa dozvedieť viac? Sledujte nás na Facebooku alebo si prezrite 100 % originálne medicínske rehabilitačné pomôcky v eshope Layla.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie