Má Vaša dcéra začínajúcu skoliózu?

No, to by ste ju museli najprv rodičovsky vyšetriť a pozrieť jej na chrbát! Alebo zmerať SKOLIOMETROM. A ona by musela mať čas a vôľu sa na chvíľu odpojiť od haravary dnešného sveta. A ešte by ste museli mať smolu, možno genetický kód a dcéra by musela patriť k približne 5% populácie, u ktorej sa skutočná skolióza vyskytuje.  

Riziková skupina mládeže

Skolióza sa vyskytuje aj u detí, ale závažné vykrivenie chrbtice, adolescentná idiopatická skolióza sa týka mládeže, často dievčat medzi 10 a 17 rokom. V novinársky vďačnej téme sa v priebehu rokov akoby vytratila samotná pravda o tomto ochorení. Nevieme! Práve u tejto formy skoliózy nevieme! Nevieme, a preto používame termín idiopatická, čo znamená “z neznámych príčin”. Každý rok sa stretávajú najväčší ortopedickí experti na sympóziách a vášnivo diskutujú. Nevedia a nevieme! Možno je to trápne, ale poctivé – biela medicína napriek obrovským investíciam a serióznym výskumom jednoducho presne nevie, prečo sa zrazu, z ničoho nič napr. u 12 ročného dievčaťa začne kriviť chrbtica. A nevieme, prečo je hlavná krivka častejšie v hrudnej časti chrbtice a na pravú stranu. Ale vieme, že u zvierat sa skolióza nevyskytuje. A tiež vieme, že tam kde biela medicína nemá odpoveď, profitujú šarlatáni …

Skolióza spočiatku nebolí

Keďže skolióza spočiatku nebolí a nástup puberty je u dievčat sprevádzaný explóziou všetkého možného, je skoro nemožné byť paparazzim vlastnej dcéry. Dnešná mládež sa hrbí, má zlé držanie tela, ochabnuté svaly, ale toto nie je skolióza! Sú to rôzne stupne chybného držania tela. Ale skolióza je niečo celkom iné! Skutočné zakrivenie chrbtice, začínajúcu deformitu treba zachytiť čo najskôr a potom sa s tým dá možno niečo robiť. Najprv rodič, potom ortopéd! Lenže, dievčatá sa hanbia a nevylákaš ich len tak od iPhonu a počítača. Ale ak Vám dajú šancu, berte ju!

Kľúčový detail

Už v 19 storočí si anglický lekár Adams všimol, že u začínajúcich skolióz sa v predklone zvýrazní na jednej strane chrbta asymetrický val. Tento val môže byť celkom nenápadný, ale trebárs aj výraznejší. Zo začiatku sa to prejaví iba v predklone, je to dôsledok začínajúceho vybočenia chrbtice, rotácie stavcov a hrudníka. Aj keď môžu byť aj iné príčiny, asymetria chrbtovej zóny v predklone je pre ozajstnú skoliózu dosť typická. Dá sa dokonca zmerať. V našej aambulancii v MEDIKLINIK to robíme bežne.

Učiteľ má čas

Výskumy v zahraničí ukázali, že najviac času na preventívne vyšetrenie chrbtice má – hádajte kto? Učiteľ! Kantor! Bingo! A tak v mnohých amerických štátoch používajú vyškolení učitelia jednoduchý uhlomer - SKOLIOMETER. Robia to radi, ochotne a všetci im fandia! Mať zdravé deti je predsa verejný záujem! Štyri krát do roka vyšetrujú učitelia decká v predklone a výraznejšie asymetrie odosielajú na odborné ortopedické vyšetrenie.

Dcéry a synovia

Hovorili sme o dospievajúcich dcérach, lebo sú v štatistikách na prvom mieste. To však neznamená, že chlapcov v puberte skolióza obchádza. A tak pre nich platí to isté – rodičovské vyšetrenie, ohýbaj ma mamko …

 

 foto_july