Rýchlejšie, Vyššie, Silnejšie

Citius, Altius, Fortius ... Rýchlejšie, Vyššie, Silnejšie! Olympijské motto neúnavného propagátora pohybu a zakladateľa Olympijských hier, baróna Pierre de Coubertin vyjadruje odvahu a odhodlanie prekonať sám seba. Súčasne upriamuje pozornosť na tri základné atletické aktivity: beh, skok a vrh. Náhoda, či nie - ale všetky sú prítomné v pohybovej kreácii každého basketbalistu ... 

Beh, skok, vrh

Tisíce a tisíce šprintov, výskokov a hodov lemujú profesionálnu kariéru hráča basketbalu. Najčastejším zranením v tomto športe je podvrtnutie vonkajšieho členku v dôsledku zlého doskočenia, občas aj na súperovu nohu. Situácia sa často podcení za vysokú cenu. Primárnym väzivovým stabilizátorom tejto zóny je predný fibulotalárny väz, ktorý sa môže natrhnúť, prípadne roztrhnúť. Nerozpoznané a nedoliečené zranenie môže zanechať športovcovi následky v zmysle hernej i finančnej nestability a dlhodobej rehabilitácie na balančnej pomôcke BOSU.

Talus

Z pohľadu statiky členkového kĺbu je zaujímavé, že transfer síl vo vertikálnom smere sa prenáša cez jedinú kosť, ktorá spája dolnú končatinu s nohou. Talus. V gréckej mytológii medený obor Talós, v anatomickom svete rarita. Talus rozkladá vertikálne pôsobiacu záťaž celého tela a pritom sa naňho neupína ani jediný sval ! Kosť je z veľkej časti pokrytá chrupkou a majestátny nepravidelný spongiózny útvar pripomína zboku i zhora leviu šiju s hlavou. Aj anatómovia sa zhodli a rozlišujú hlavu, krk a telo. A další paradox. Samotný talus je z biomechanického hľadiska pomerne nestabilný a pritom sa významne podieľa na stabilite členka. V čom to väzí? Samé väzy ! Noha má 112 väzov a niektoré najdôležitejšie spájajú práve talus a okolité pevné štruktúry. Stabilnejšia koalícia sa nedá vymyslieť a preto tento typ kombinovaného kĺbu kopírujú oddávna tesári i architekti. Všetky tieto spojenia zároveň nebránia hladkému predozadnému pohybu v hornom členkovom kĺbe. Zložitý pohyb v dolnom členkovom kĺb vzniká zasa tým, že talus je spojený s pätnou kosťou dvakrát, skĺbením v hornej i dolnej časti. Vzniká tak jediná šikmá os pohybu, okolo ktorej sa noha vytáča dovnútra i navonok. Dynamickú stabilizáciu členka zabezpečujú svaly, z ktorých ohýbače členka sú štyrikrát silnejšie ako opačná skupina. Od malička sme totiž zvedaví a naťahujeme sa na špičkách po zakázanom ovocí.

                                               talus_bone 

Kráľ zvierat

Rýchlejšie, vyššie, silnejšie ... Antilopa beží rýchlejšie, opica vyskočí vyššie, slon je silnejší – a napriek tomu je považovaný za kráľa zvierat lev. Ikonu leva nájdeme v minulosti i súčasnosti, v erboch i na platidlách. V jeho držaní tela, pohyboch a správaní sa je totiž zakódovaná vznešenosť, za ktorou sa dá vytušiť to, po čom oddávna túžili panovníci: Vyrovnanosť, Odvaha a Múdrosť.

A keď sa teda už rozhodnete vládnuť - nech Vás sprevádza Vyrovnanosť, aby ste prijímali to, čo nemôžete zmeniť, Odvaha, aby ste zmenili to, čo zmeniť môžete a Múdrosť, aby ste to vždy rozoznali ...

 

Julo-Kazimir-foto
 
MUDr. Július Kazimír
Ortopéd a rehabilitačný lekár
 
 
 
Špecializuje sa na diagnostiku, prevenciu a liečbu porúch pohybového aparátu a chrbtice. V roku 2006 po prvýkrát predstavil na Slovensku systém KINEZIOTEJPING s originálnou páskou KINESIO TAPE.